Érezte már, hogy fáj a dereka, ha hosszabb időn át ül egy helyben?
Gondolom igen. Nem is csoda. Az ember alapvetően nem az egész napos ülésre lett teremtve, a vázrendszer, az izomzat igényli a mozgást. Mozgás nélkül nincs megfelelő vérkeringésünk, és a nyirokrendszer sem tudja ellátni feladatát.
Az irodai munkaidőn túl végzett rendszeres sportolás sem képes kiküszöbölni a hosszas ülés következtében kialakuló káros hatásokat, csak enyhíteni képes azokon. Ezért lényeges, hogy a hosszantartó ülést szakítsuk meg mozgással többször a nap folyamán.
Ülés következtében legtöbbünknek először a dereka kezd el fájni, egyszerűen azért, mert nem jó testtartással ülünk, ráadásul a gerincet tartó izmok sem elég erősek, így az alsó csigolyák könnyen elmozdulnak helyükről, az ideg pedig kitüremkedik, majd becsípődik, ez pedig nagyon fájdalmas.
Előfordulhat, hogy mielőtt észbe kapna az ember és orvoshoz fordulna, már kialakult gerincsérvet állapítanak meg a szakemberek. Ehhez pedig nem kell nyugdíjas korúnak lenni, sem hosszú évtizedekig ülni. Több kollégám van, akiknek gerincsérve van és alig harmincöt évesek.
Kell ez nekünk? Ugye nem!
Részletesebben legközelebb arról, hogyan kell helyesen ülni a székben.